O mně

Jmenuji se Iva Švajcrová. Narodila jsem se v Praze (1975), ale své mládí jsem strávila s rodinou na venkově, v úzkém kontaktu s přírodou. Rodiče podporovali moje výtvarné aktivity a v jedenácti letech jsem dostala na Vánoce své první barvy, malířský stojan, našepsovaná plátna a štětce. Následovaly dlouhé hodiny strávené malováním zahrady v koloběhu roku, portrétováním ostatních členů rodiny nebo tvořením v základní umělecké škole.

Na gymnáziu jsem se zaměřila na studium cizích jazyků, na univerzitě pak pokračovala ve studiu překladatelství a tlumočnictví v oboru angličtina a němčina. Následujících dvanáct let mě tato profese živila. Volné chvíle patřily malbě různými technikami, nejen na papír, ale také na textil, sklo, kameny, dřevo… a mnoha jiným rukodělným pracím. Velkým impulzem pro novou tvorbu byl duchovní zážitek, který jsem zažila ve svém 31 roce. S podporou manžela jsem oprášila staré olejové barvy ze svých jedenácti let, přikoupila pár nových odstínů a zahájila etapu malby série větších pláten s filozofickými tématy. Důležité pro mě bylo studium na Univerzitě nové doby v Praze, ale zejména absolvování školy Sophia u Emila Páleše na Slovensku (2006-2010).

Klíčovým momentem v mém uměleckém životě bylo následné pětileté studium goetheanského umění a umělecké terapie na Akademii Raphael u Jany Koen v Bratislavě (2011-2016). Malbu také několik let studuji u Rolanda Tillera, posledního žáka význačné anthroposofické malířky a vědkyně dvacátého století, Liane Collot d´Herbois. Umělecké poznání a rozpracování teorie barev od této malířky pro mě představuje nosný prvek mé současné tvorby. V roce 2016 jsem absolvovala pětiměsíční praxi umělecké práce s pacienty na anthroposofické Klinice Arlesheim ve Švýcarsku.

V současné době se vedle vlastní tvorby věnuji též vedení uměleckých kurzů, doprovázení na cestě ke zdraví skrze umění a dalšímu objevování zákonitostí lidských tvořivých sil a života.

Jsem vdaná, žiji se svým báječným mužem v malebném kraji pod horou Blaník.

Iva Švajcrová

Kontakt

Iva Švajcrová

Telefon: +420 728 186 889
E-mail: iva@ivasvajcrova.cz